regulamin i zapis     
   FAQ    
   kompendium   
   poszukiwania   
   nieobecności     
== Ogłoszenia ==



Wydarzenie w dalekiej krainie zostało ukończone. Postaci wróciły z nagrodami. Niestety wiedza o tym co się tam zaczęło dziać jest poza wiedzą większości z nich.

Zapraszamy do Aktualizacji Dodano kilka rzeczy

→ Zapraszamy Wszystkich na Świąteczną Ucztę, która odbędzie się od 20 grudnia do 9 stycznia. Więcej informacji znajdziecie więcej :)

Wszystkiego dobrego z okazji Mikołajek i witamy z powrotem! Zapraszamy do Aktualizacji aby przekonać się jakie nastały zmiany!

→ Z okazji Dnia Kobiet Administracja życzy Paniom wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta. Niech Los Wam sprzyja.

→ 14 lutego odbędzie się bal walentynkowy. Obowiązkowo stroje przedstawiające figurę szachową lub kartę.

→ Kolejna szansa na zdobycie losu na loterię. Tkacz Losu do końca dnia (12.02) czeka na zdjęcia tego jak świętowaliście Tłusty Czwartek. Więcej informacji w wiadomości od Tkacza i w Aktualizacjach.

→ Do Regulaminu Gry dodany został punkt 19 dotyczący dodatkowych awatarów.

→ A może hasło na pokój prywatny? Dowiedz się więcej.

Cross City odbudowuje się po ataku smoków, który nastąpił ponad miesiąc temu


== Media ==

Nasz FacebookNasz discordNasze DA
== Fabuła ==
♦♦♦♦♦♦♦♦


Nastała zima...

❋ Śnieg spadł, kilka mieszkańców z Cross City wróciło po wyprawie, która trwała dłużej niż powinna... Za to w mieście panuje względu cisza.
❋ Odnalazła się zaginiona strażniczka,Ketuseki Ōkami. Obecnie przebywa w szpitalu.
❋ Niedawno jeden ze szlachciców został... pokarany przez ojca i wysłany do znalezienia sobie, o zgrozo, pracy. Do tego dostał pyskatego niewolnika, którego ma... ułożyć.

♦♦♦♦♦♦♦♦


Spokojna wiosna

Od czasu ataku bombowego w mieście zapanował dziwny spokój. Przestępczość nadal istnieje ale nie dzieją się żadne większe ataki. Nawet nielegalny handel towarami czy narkotykami jakby się ukrył, bojąc się wynurzyć na powierzchnie. Czy to cisza przed burzą czy skutki zmorzonych patroli na ulicach...

♦♦♦♦♦♦♦♦

Atak bombowy!
W ostatnim czasie grupy przestępcze coraz śmielej działają na terenie miasta. Rozboje, ataki, pobicie czy kradzieże. Dowódca na tyle na ile ma możliwości walczy z nimi. Ci jednak posuwają się jeszcze dalej organizując zamach bombowy. W biały dzień wybucha bomba niszcząc część strażnicy jak i areny.

♦♦♦♦♦♦♦♦

Zima, 45 lat po Kataklizmie

Po wydarzeniach jakie miały miejsce 10 lat temu, kiedy bogowie starli się w boju, radni postanowili, że nastały nowe czasy i wraz nimi trzeba zmienić system czasu. Ustalono, że w Cross City i przyległych mu miejscowościach i ziemiach Kataklizm będzie od teraz rokiem 0. Od tamtego momentu stosowano się do nowych zasad wprowadzonych przez radnych. Ułatwiło to urzędnikom uporządkowanie papierologi.

Tak więc, według nowych ustaleń, śmierć Smoczego Boga nastąpiła w 35 roku. Od tego czasu samo Cross City bardzo rozwinęło się i powiększyło swoje tereny. Stworzyło port aby móc handlować z odległymi miejscami. Przebudowane zostały dzielnice i stworzona kopalnia zapewniająca dostęp do kryształów.

Miastu w rozwoju pomogli Patroni, osoby, które albo miały majątek, możliwości czy też inne przydatne dla miasta zdolności. Każda taka osoba dostała tytuł Patrona co daje im dodatkowe prawa, których zwykli mieszkańcy nie mają. Jest to gest podziękowania ze strony włodarzy miasta...

Ten okres był spokojny, nie wydarzyło się nic większego co zagrażałoby miastu.

♦♦♦♦♦♦♦♦

==Faza Księżyca==



Pełnia:
od 25 do 27 stycznia
==Pogoda==

W dzień

Słońce schowane za chmurami, czasem lekko wyjrzy. Śnieg lekko pruszy i brak wiatru.
Temperatura od 1 do -5 stopni

W nocy

Noce chłodne z bardzo silnym wiatrem i padającym śniegiem Temperatura od -3 do -10 stopni

FAQ

W tym miejscu każdy nowy gracz tworzy swój zapis w postaci karty postaci.

Także w tym miejscu jest spis zasad rozgrywki oraz regulamin forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tkacz Losu
Punkty Przygody: 0,00 
Posty: 452
Rejestracja: pt sie 14, 2020 9:47 pm

Co to jest PBF?
Jest to skrót "Play by Forum". Oznacza, ze rozgrywa odbywa się we formie pisemnej na forum.

Dlaczego niektórzy są biali?
Są to postacie należące do Losu. Jednym słowem są takim fizycznym NPC.

Co to NPC?
Bohater niezależny (ang. non-player character, non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez mistrza gry lub program.-Wiki

Czym jest Los i Tkacz Losu?
Los jest u nas Mistrzem Gry- "Organizator, narrator oraz sędzia w grach fabularnych. W wielu systemach mistrz gry jest określany wyrażeniem bardziej pasującym do konwencji, w której toczy się gra"-Wiki

Co robi ten Los?
To właśnie on prowadzi różne wydarzenia na forum czy też sesje graczom. Także ma prawo zaingerować czy nawet przeszkodzić w rozgrywce innych graczy jako sytuacja czy zdarzenie losowe.

Czym jest zdarzenie losowe?
Wydarzenie, które często nie jest wynikiem poczynań naszych postaci. Może wystąpić w każdym momencie, bez zgody gracza.

Czy jeśli chce aby Los zrobił mi sesje, to mam do niego pisać czy do administracji?
Najlepiej napisać do Losu, przedstawić co by się chciało. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sama sesja może pójść inaczej niż byśmy chcieli.

Jeśli na sesji z Losem lub innym graczem wydarzyło się coś, co mi nie odpowiada (inaczej ktoś coś zinterpretował, nadużył możliwości itp.) Czy jest możliwość aby coś z taką sytuacja zrobić?
Tak. Zawsze każdy ma prawo złożyć "reklamacje". W takiej sytuacji wysłać linką z nią oraz w wiadomości opisać czemu chcemy aby administracja rozpatrzyła wydarzenie. Czym więcej zamieścić informacji, tym będzie nam łatwiej podjąć decyzję. Pamiętaj tylko, że może być inna niż oczekujesz. Dostaniesz jednak wiadomość z decyzją i jej uzasadnieniem. Nie zostawimy cię z niewiedzą.

Czy mogę samemu coś tworzyć? Eliksir, wynalazek?
Tak oczywiście! Zachęcamy do tego. Warto jednak pamiętać aby opisać etap tworzenia itp. Czym lepiej fabularnie to rozegrasz tym lepiej! Np. Szukanie składników lub ich zakup, ważenie, cięcie kombinowanie co może z nich powstać a co byśmy chcieli aby powstało, próby stworzenia itp. Pamiętaj jednak, że czym większe doświadczenie masz w danej dziedzinie (dzięki wadom, zaletom, profesji, historii itp.) tym większa szansa na sukces.

Po co mam pisać Kartę Postaci lub Dobytek?
Karta Postaci jest rozwinięciem zapisu. Tam możesz popłynąć w pisaniu swojej historii, wrzucić arty z "wyglądem" postaci, opisać relacje, co będziesz chciał. W zapisie trzeba pisać tylko to o co jest się proszonym, w kp co dusza zapragnie.
Zaś dobytek pozwoli tobie jak i nam poukładać to co masz aby później nikt nie mógł ci zarzucić, że używasz np. ziółek do eliksiru, którego nie masz. Może to wydawać się zbędne ale z czasem na pewno docenisz to.

Czym jest śmiertelność w grze?
Twoja postać jak każdego innego gracza może zginąć. Nie bój się jednak. Aby do tego doszło trzeba naprawdę się napracować. Wyjątkiem są sytuacje kiedy gracz sam chce umrzeć - Tak mieliśmy postaci, które chciały umrzeć.

Czy mogę zabić postać innego gracza?
Tak, tak samo on może zabić ciebie. Takie zachowanie musi jednak być podparte charakterem postaci. Wiąże to się także z fabularnymi konsekwencjami oraz gracz może złożyć "reklamację" na taką sytuacje jeśli uzna, że śmierć była spowodowana złośliwością użytkownika a nie manierą postaci.

Czy jeśli mam już jedną postać to ile muszę czekać aby zrobić kolejną?
Nie ma takiego terminu, możesz kiedy chcesz byle nie przekroczyć obowiązującego limitu.

Czy mogę mieć kolejną postać tej samej rasy co poprzednio?
Tak.

Czy postać może zmienić rasę?
Tak ale nie każda. Wampirem może stać się każdy, prócz zmiennokształtnego w formie zwierzęcia, wilkołaka w formie bestii i jaszczurów.
Wilkołaka tyczą się te same reguły. Każdy prócz: Wampira, zmiennokształtnego w formie zwierzęcia, jaszczura.
Zmiennokształtnym nie da się stać, człowiekiem tak samo czy jaszczurem.
Zmiana powinna nastąpić na fabule.

W ogóle jakie są realia?
Jesteśmy już wiele lat po Kataklizmie technologia i technika poszła w całkiem inną stronę niż w naszym realnym świecie.

Czy mogę mieć jakieś zwierzątko?
Tak, ale najlepiej w trakcje zapisu z nami o tym porozmawiać. Kot czy pies czy sokół nie jest problemem ale nie można mieć słonia czy smoka. Też trzeba pamiętać, że Los czasem może je odgrywać i może być wtedy charakterem trochę inne (Acz Los zawsze stara się dopasować do opisu podopiecznego).

Czy mogę mieć jakąś broń na rozpoczęcie gry?
Tak, każdy gracz dostaje na początku pewną pulę pieniędzy, którą może zachować lub przeznaczyć na dowolny cel.

Ile dostanę pieniędzy na start?
2000

Jak mogę zarabiać pieniądze?
Twoja postać powinna mieć jakaś pracę, w której warto chociaż raz na miesiąc się pojawić. Wtedy będziesz dostawać wypłatę. Bezrobotni ale posiadający rodzinę, która może trochę wesprzeć, też będzie otrzymywać pieniądze ale inną kwotę, ustaloną przez administrację.

Czy moja postać może być milionerem, szlachcicem, baronem czy kimś kto nie musi pracować i mieć kasę?
Najwyższy stopień zamożności to rodzina rzemieślnicza lub handlarz. Nie znaczy to, że w trakcie gry postać nie awansuje w społeczeństwie. może też zostać w nim zdegradowana.

Jak mogę założyć dom postaci?
W dziale "domostwa" może tworzyć sobie temat z opisem domu.

Czy mogę taki temat zrobić sobie na hasło dla zachowania prywatności?
Tak.

Czy mogę tworzyć sam tematy w innych działach?
Nie, jeśli chciałbyś jakiś gdzieś poza domostwami, napisz do adminów i jeśli będzie sens tworzenia takiego, to go zrobią.

Jak rzucać kością?
Opisane mamy to TUTAJ.
Sam przycisk do rzutu kością został "wyciągnięty" także do szybkiej odpowiedzi.

Czym są kroniki?
Są to fabularnie opisane wydarzenia z forum.

Czemu są 2 i 3? Czemu nie ma 1?
Pierwsza część, to wydarzenia tuż po kataklizmie, kiedy świat był w rozłamie. Strony zaginęły. Kto wie, może odnajdą się. Mało kto obecnie pamięta co było przed Kataklizmem i w jego trakcie.

Dlaczego "Reszta Świata" jest podpięta pod Cross City?
Jest to zabieg czysto wizualny. Osobna kategoria z jednym działem wyglądała po prostu brzydko.

Jak zdobyć rzemiosło?
Aby zdobyć rzemiosło musisz napisać do Tkacza Losu uzasadniając, dlaczego Twoja postać miała by je mieć i na jakim stopniu. Tutaj też jest brana pod uwagę historia przy tworzeniu postaci.
Awatar użytkownika
Tkacz Losu
Punkty Przygody: 0,00 
Posty: 452
Rejestracja: pt sie 14, 2020 9:47 pm

Pytania i odpowiedzi o rasach

Wampiry

Czy wampiry odczuwają dotyk i ciepło?
Każdy wampir odczuwa normalnie dotyk jak każda inna żywa istota.

Czy postaci, która została przemieniona w wampira zmieniają się oczy?
Nie. Najedzony i spokojny wampir ma naturalny kolor oczu, taki jaki miał przed przemianą. Czasem kolor tęczówki po przemianie może być tylko bardziej nasycony lub bledszy. Kiedy wampir robi się głodny lub zły, oczy zaczynają ciemnieć, w ostateczności mogą zrobić się całe czarne.

Czy wampir odczuwa ból?
Odczuwają ból ale są bardziej na niego wytrzymałe niż śmiertelnik.

Czy wampiry odczuwają emocje?
Tak. Wampir odczuwa normalnie emocje jednakże z czasem mogą one słabnąć.

Czy słońce pali wampiry?
Słońce nie sprawia im bólu fizycznego ale odczuwają dyskomfort w jego świetle.

Jak często wampir musi pić krew?
Należałoby by codziennie, jednak wiemy, że czasem sesja potrafi trwać o wiele dłużej. Wypadałoby w postach pisać o tym kiedy się posilił ostatnio, jako taka mała wzmianka.
Można także pisać, że raz na tydzień najadł się. (Czym dłużej nie pije krwi, tym staje się bardziej nerwowy i wybuchowy)

Czy jak stracę np. rękę to mi odrośnie?
Regeneracja u wampirów jest dość szybka. Przez to, że wygląd jest "zapisany" w momencie przemiany, wszystkie zmiany jakie są prowadzone, kończą się do tego, że ciało chce wrócić do momentu przemiany. Tak wiec stracona ręka odrośnie. W ciągu tygodnia lub dwóch. Jest to jednak proces bardzo bolesny dla wampira i wyczerpujący. Powinien mieć wtedy zapewniony dostęp do świeżej krwi.

Czy jest coś co rani mocniej wampiry?
Obsydian jest surowcem, z którego tworzy się przedmioty w obronie przeciw wampirom. Jest to metal, który zadaje im obrażenia i może osłabiać.

Wilkołaki

Czy srebro robi im krzywdę?
Zwykłe nie. Raczej takie odczuwają je jako coś nieprzyjemnego. Nie ma modyfikatorów.
Za to zaklęte srebro już tak. Przedmioty z takiego typu srebra mogą poparzyć wilkołaka, a broń zadać większe obrażenia i dotkliwsze rany.

Czy wilkołaki zamieniają się tylko w pełnię?
U nas nie. Każdy wilkołak może zmieniać postać kiedy chce. Pełnia jest jedynym okresem kiedy staja się bardziej drażliwe, nerwowe.

Czy poprzez ugryzienie można się zarazić i stać się wilkołakiem?
Tak i nie. Trzeba spełnić pewne wymagania aby ugryzienie faktycznie przemieniło inna osobę w wilkołaka.

A jakie są?
Najlepiej aby była to pełnia i ofiara musi być odpowiednio przygotowana do procesu. Zażyć odpowiednie zioła i być psychicznie na to gotowym. Zwykłe ugryzienie w pełni też może skutkować w ten sposób ale sukces przemiany jest wtedy w wymiarze około 20-30%.
Do tego jeśli ofiara tego nie chce, to może jej organizm próbować zwalczyć przemianę. Wtedy też w przypadku odpowiednio przygotowanego rytuału, spada sukces do 50% a nieplanowana przemiana w 5%(w tym przypadku jednak może dojść do szoku organizmu i rośnie możliwość zgonu do 50%)

Czy w formie ludzkiej mam lepszą siłę i zmysły?
Tak ale nie jest to bardzo dużo.

Czy odrośnie mi ręka jak ją stracę?
Nie. Wilkołakami nie mają takiej regeneracji.

Czy po śmierci wracam do ludzkiej postaci?
Tak, każdy wilkołak jeśli zginie w wilkołaczej formie (obojętnie której) to wraca do ludzkiej formy. Wyjątkiem mogą być sytuacje kiedy zostają podane jakieś specyfiki przed śmiercią, które to blokują.

Zmiennokształtni

Czy jeśli będę ciągle w formie zwierzęcia, to będą tego konsekwencje?
Ogólnie nie, jedynie z czasem możesz "zapomnieć" jak wyglądasz i mieć problem z powrotem do ludzkiej postaci. Nie ma opcji jednak, że nagle staniesz się dzika bestią. Jedynie żyjąc wśród zwierząt możesz zdziczeć ale nigdy całkowicie.

Czy jeśli w rodzice postaci mieli tego samego patrona lub z tej samej rodziny, to czy ja też muszę mieć?
Nie. Oczywiście na pewno łatwiej byłoby ci przybrać postać patrona rodziców lub jednego z nich (jeśli oboje posiadali innych). Nie oznacza to jednak, że musisz mieć takiego samego.

Czy w formie zwierzęcia mogę nosić części ubrania?
Tak, jeśli jest odpowiednio przygotowana (zdolność lub magia), to nie ma problemu ku temu. Możesz być wilkiem z bandaną, kapeluszem i torbą na zioła.

Czy mogę używać broni lub narzędzi?
Tak ale jeśli twój totemiczny zwierz ma taką możliwość lub zdolność do tego.

Czy jeśli zginę w tej formie to wracam do ludzkiej?
Nie. Zmiennokształtni jeśli zginą w postaci zwierzęcia ich ciała zostają w tej formie.

Jaszczury

Na czym polega ich zdolność "Iluzja"?
Jest to magiczna zdolność każdego przedstawiciela. Nie ważne czy to mag czy wojownik.
Sama zaś iluzja jest bardzo realistyczna i nie da się jej zdjąć żadnym zaklęciem przeciwdziałającym czy przedmiotem. Jaszczur pod iluzją wydaje się inną istotą w całości. Czuć skórę, włosy itp. Tak jakby obcowało się z kimś innym, a nie jaszczurem (np. człowiekiem to jest w całości niczym człowiek)

Ludzie

Czemu ludzie nie maja swoich zdolności?
Są najbardziej elastyczną rasą i przez to najbardziej wszechstronną. Zmiennokształtni doganiają ich pod tym względem ale człowiek to człowiek. Ludzie zdają się być najbardziej delikatni i nieprzydatni ale pamiętajmy, że to oni stworzyli większość i to dużą większość tego z czego można korzystać na forum. To oni mimo kruchości życia potrafią dokonywać rzeczy innych niż reszta.

No tak ale co z tego? Są słabsi.
Tak ale posiadają większą zdolność do szybszego zdobywania punktów doświadczenia, adaptacji i zawsze mają możliwość wyratowania się w trudnej sytuacji.

Czy mają jakieś chociaż plusy?
W mieście człowiek szybciej dogada się z kimkolwiek, strażnikiem, handlarzem itp. niż inne rasy, które mogą mieć przez to problemy. Do tego zwykle ludzie bez problemu są w stanie utargować trochę niższe ceny w sklepach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapisy”